Ortodonti

16 Şubat 2022by dentislife

 

Ortodonti alanında en sık uygulanan tedavilerin başında gelmektedir. Dişlerdeki çapraşıklığın ve kapanış sorunlarının giderilmesini sağlar. Diş teli kullanımında amaç; dişlere düzenli olarak baskı uygulamaktır. Dişler zaman içerisinde yavaş yavaş hareket ederek, doğru konumuna yerleşir. Bu nedenle diş teli tedavisi uzun süren ve sabır gerektiren bir tedavidir. Ancak elde edilen başarılı sonuçlar, kişinin özgüvenini ciddi ölçüde yükseltmekte ve sosyal yaşamına da pozitif yönde etkilemektedir.

Diş teli tedavisi çocukluk döneminde başlarsa daha kısa sürede, etkin sonuç elde edilebilir. Bununla birlikte tedavi için bir yaş sınırlaması yoktur. Yetişkinlerde diş teli tedavisi sayesinde pek çok hastamız, ileri yaşlarda da hayalindeki gülümsemeye kavuşabilmektedir.

Diş teli tedavisi her yaşta yapılabilir. Diş tellerinin sadece çocukluk döneminde kullanılabileceğine dair bilgiler yanlıştır. Çocukluk döneminde kemik ve iskelet sistemi çok daha esnek olduğu için çocukluk dönemi diş teli tedavisi için idealdir. Tedavi genellikle daha kısa sürede tamamlanır. Ancak bu yetişkinlerde de diş teli tedavisi yapılmasına engel değildir.

Çocuklarda Diş Teli Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Çocuklarda diş teli tedavisine başlamak için tüm süt dişlerinin dökülmüş ve yenilenmiş olması gerekir. Bu da yaklaşık 13 – 14 yaşlarına denk gelmektedir. Ancak çene kemiği ve diş yapısındaki gelişimsel sorunların erken dönemde teşhis edilebilmesi için ortodontik muayenenin 7 yaşından itibaren başlaması tercih edilir. Özellikle parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkları olan çocuklarda ortodontik problemler daha fazla görülür. Diş hekimlerinin önereceği çeşitli apareyler yardımıyla iskelet sağlığını korumak mümkündür. Böylece ileri dönemde oluşabilecek ciddi ortodontik sorunlar engellenebilir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisinin amacı; dişlere düzenli olarak kuvvet uygulayarak, dişlerin konumunu değiştirmektir. Bu noktada diş hekiminin uzmanlığı da oldukça önemlidir. Dişlere normalden fazla kuvvet gelirse, hem diş etleri hem de çevre dokular hasar görür. Diş teli tedavisinde braket ve özel hafızalı (likel-titanyum) teller kullanılır. Braketler, dişlerin yüzeyine yapıştırılan ve diş tellerini sabitleyen parçalardır. Bazen bu braketler, estetik kaygılardan dolayı dişlerin iç yüzeyine yapıştırılabilir. Bu yöntem lingual ortodonti alanına girer. Özellikle diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalarımız için iyi bir seçenektir. Braketlerle yapılan diş teli tedavilerinde diş telleri 24 saat boyunca ağızda durur. Gerekli durumlarda lastik, yay vb. ortodontik tedaviye özel apareylerden de destek alınabilir.

Diş Teli Tedavisinde Ağrılı Mıdır?

Braket ve teller takıldıktan sonra hastaların farklı hissetmeleri normaldir ancak teller sebebiyle herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak bazen tellerin uyguladığı basınç nedeniyle, tedavinin ilk dönemlerinde hafif sızı hissedilebilir. Bu ağrıların hafifletilmesi için doktorunuz tarafından uygun ilaçlar önerilecektir. Braketlere alışma sürecinde dudak ve ağız içerisinde küçük yaralar çıkabilir. Tellerin yanakları ve dudakları rahatsız etmemesi için tedaviniz sürecince sizi özel mumlar verilerek konforunuz sağlanacaktır. Bu yan etkiler kısa sürer ve kişi tellere alıştıktan sonra ciddi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Diş teli tedavisi boyunca düzenli yapılan kontroller sayesinde diş tellerinin durumu da kontrol edilir ve hastanın konforlu bir şekilde tedaviyi tamamlaması amaçlanır.

Diş Telleri Nasıl Temizlenir?

Diş teli kullanırken, yumuşak uçlu diş fırçaları ile dişler her zaman olduğu gibi fırçalanabilir. Manuel ve şarjlı fırçalar arasında ortodontik tedaviye özel tasarlanan fırçalar vardır. Teller diş fırçasına takılacağı için fırçalar normalden daha kısa sürede deforme olabilir.Bunların yanı sıra ara yüz fırçaları da kullanılabilir.Temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her gıda tüketiminden sonra dişlerin fırçalanmasıdır.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her bireyin dişindeki problem farklıdır. Çapraşıklık miktarı ve kapanış sorununun derecesine göre tedavi süresi değişkenlik gösterir. Muayene sonrasında tedavinizin ne kadar süreceği hakkında bilgilendirme yapılır. Diş teli tedavilerinin genel olarak 6 aydan kısa sürmez. Tedavi süreci kadar pekiştirme süresi de önemlidir. Bu konuda diş hekimleri size detaylı bilgi verecek, kontrol sürecinde de tedavinin kesin olarak ne zaman sonlanacağı anlaşılacaktır.

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Diş teli tedavisi devam ederken bazı yiyecekleri ve içecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekebilir. Özellikle kabuklu, sert kuruyemişler, sakız, asitli gibi yiyecekler tellerin hasar görmesine neden olacaktır. Aynı zamanda elma, armut gibi sert dokulu yiyecekler de bu süreçte tüketilmemelidir.
 • Diş tellerini darbelerden korumak önemlidir.
 • Tedavi sonrasında lingual retainer dediğimiz tedavi uygulanır.Dişlerin arka yüzeylerine tel sabitlenir.Bu tel dişlerin tekrardan bozulmasını engellemek içindir.Bu tedaviye artı olarak sx koruyucu plak yapılır ve kullanım şekli hastaya aktarılır.

Diş Teli Tedavisi Fiyatları 2021

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme, her insanın özgüvenini etkiler. Çapraşık dişler hem estetik kaygılara yol açabilir hem de dişlerin daha zor temizlenmesine neden olabilir. Bu da uzun vadede, çürük gibi bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Diş teli tedavisinden sonra, birçok hastamızın özgüveni yükselmektedir. Bu süreçte her hastamızın ihtiyacı ise farklıdır. Gerekli durumlarda tedaviye ek apareyler de kullanılabilir. Ya da tedavi süresi uzayıp-kısalabilir. Bu nedenle diş teli tedavisi fiyatları hakkında net bir bilgi doktor ile görüşüldükten sonra verilir.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti; diş ve çevre dokularından kaynaklanan ağız anomalilerinin tedavisine odaklanan bir diş hekimliği alanıdır. Ortodontik tedavide amaç; iç içe geçmiş, çapraşık ve düzensiz görünen diş kusurlarını gidermektir. Sağlıklı ve kusursuz görünen dişler, kişinin dış görünüşünü ciddi şekilde etkiler. Dişlerdeki çapraşıklıklar kişinin yüz ifadesini değiştirebilir. Bu nedenle estetik kaygılara neden olabilir. Ortodontik tedaviden sonra, daha sağlıklı ve çekici bir gülümseme elde edilir. Bu nedenle kişinin özgüveni de dolaylı olarak yükselecektir.

Ortodonti tedavisi, diş ve çene yapısındaki çapraşıklıkları ve kapanış sorunlarını gidermek için yapılır. Diş tellerinin amacı; dişlerin ideal konumlarına yerleşmesini sağlamaktır.Dişler yapısı gereği orta hatta gitmeye meyillidir.Tellerle yapılan baskı sayesinde dişler olması gereken yerlere ileri alma-geriye alma hareketleri yapılarak sağlanmaktadır.Tedaviye her yaşta başlanabilir. Özellikle çocukluk döneminde takılan diş telleri sayesinde çok daha kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tıbbi imkânlar dahilinde ortodontik tedavinin neden olduğu estetik sorunlar büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir. Şeffaf diş telleri ve plaklar yardımıyla diş telleri belli olmadan da tedavi yapılabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Hangi Yaşta Başlar?

Ortodontik tedavi, her yaşta yapılabilir. Genelde toplumda sadece çocuklara tel takılabileceği algısı vardır. Ama ortodontik tedavinin yaşı yoktur. Bu nedenle diş yapısından memnun olmayan herkes, her yaşta ortodontik tedaviye başlayabilir:

 • Dişlerinde şekil bozukluğu ve çapraşıklık problemi olan
 • Parmak emme, uzun süre emzik ya da biberon kullanmaya bağlı diş şeklinde bozulmalar olan
 • Çenede dıştan ya da içten biçim kusurları olan
 • Dişleri düzgün hizalanmayan, kapanış sorunları olan
 • Dişleri arasında boşluk olan, dişleri ileri ya da geriye doğru konumlanmış olan kişilerde ortodontik tedavi uygulanabilir.

Ortodontik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavide en yaygın yöntem, diş telleridir. Klasik diş telleri, braketler ile dişlere tutturulur. Braketler dişlerin iç ya da dış yüzeyine yapıştırılabilir. Gerekli durumlarda Damon braket sistemi de kullanılabilir. Bu braket sistemi, kendiliğinden kilitli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sürtünme kuvvetini azaltarak, tellerin gücünün doğrudan dişlere iletilmesine yardımcı olur.

 • “Metal diş telleri” olarak da bilinen klasik diş tellerinde paslanmaz çelik malzemeden üretilen teller ve braketler kullanılır.
 • Metal görünümü tercih etmeyenler için porselen diş teli alternatifi de bulunmaktadır. Porselen diş telleri, şeffaf braketlerle yapılır.

Günümüzün modern diş teli uygulamarından biri de “telsiz ortodonti tedavisi”dir. “Invisalign” teknolojisi ile yapılan bu tedavide, şeffaf plaklar kullanılır. Bu nedenle diş tellerinin yarattığı estetik sorunlar tamamen ortadan kalkar.

Tel Takmadan Ortodonti Tedavisi Yapılabilir Mi?

Yeni geliştirilen ve yaygınlaşan dijital diş hekimliği uygulamaları ile kişiye özel üretilen şeffaf plaklarla çapraşık olan dişleri düzeltmek mümkündür.Diş teline nazaran tedavi süreci daha kısa sürmektedir.Estetik ve konfor açısından da invisalign şeffaf plaklar daha çok tercih edilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavi süresi her hastamız için farklı olabilir. Hastanın mevcut diş yapısı, beklenen sonuçlar ve tedavi süreci, bu süreyi uzatıp kısaltabilir. Bu nedenle hastalarımızı muayene ettikten sonra ve kontrollere dayanarak bir süre belirtmek daha doğru olacaktır. Genel olarak; 12 – 24 ay içerisinde diş telleri çıkarılır ve dişler estetik bir görünüme kavuşur.

Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2021

Ortodontik tedavilerde hem süre hem de kullanılan braket, tel sistemi fiyatlarını etkiler. Eğer tedaviyi tamamlayıcı lastik vb. apareyler kullanılacaksa fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Telsiz Ortodontik Tedavi – Dent is Life

Telsiz Ortodontik Tedavi Ankara

Telsiz ortodontik tedavi Ankara yani “Invisalign tedavisi” şeffaf plaklarla, diş teli ve braket kullanmadan yapılır. Böylece diş tellerinin yarattığı estetik sorunları da ortadan kaldırır. CAD-CAM ile tasarlanan ve kişiye özel üretilen şeffaf plaklar, özellikle hafif ve orta düzeydeki diş çapraşıklarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Sadece yetişkinlerde değil, çocuk ve gençlerde de kullanılabilen Invisalign tedavisi, dişlerde 0,05 mm’lik hareket yaratarak diş kusurlarının düzeltilmesine yardımcı olur. Telsiz ortodontik tedavi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Uzm. Dt. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Telsiz Ortodontik Tedavi Ankara Nedir?

Yaygın olarak telsiz ortodontik tedavi olarak bilinen Invisalign, tamamen şeffaf yapıda olan, özel plaklarla yapılır. Diş teli tedavisi, özellikle yetişkinlerde görsel kaygıları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle tedaviyi reddeden ya da erteleyen birçok hastamız vardır. Invisalign teknolojisi, diş tellerinin yarattığı bu estetik kaygıları tamamen ortadan kaldırır. Tedavide kullanılan plaklar dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Bu nedenle kişinin hem iyi görünmesine hem de sosyal hayatına ve iş yaşamına rahat bir şekilde devam etmesine olanak verir.

Telsiz Ortodontik Tedavi  Nasıl Yapılır?

Telsiz ortodontik tedavide dişleri hareket ettirmek için braket ve teller kullanılmaz. Bunun yerine kişinin diş yapısına uygun, özel olarak tasarlanan plaklar kullanılır. Bu plakların her biri CAD-CAM sisteminde özel olarak hazırlanır. Plaklar dişleri tamamen sarar ve planlanan oranda hareket ettirir. Plakların bilgisayar programında hazırlanabilmesi için öncelikle kişinin diş ölçüsü alınır. Sonra ise bilgisayar ortamında modeli çıkarılır ve üretimi yapılır.

Telsiz Ortodontik Tedavide Kullanılan Plaklar Çıkarılır Mı?

Telsiz ortodontik tedavide kullanılan plaklar çıkarılıp takılabilir. Yeme-içme sırasında plaklar çıkarılır. Bu nedenle diğer ortodontik tedavilere göre daha konforlu olduğu söyleyebilir. Yeme-içmeden sonra ise dişler ve plak temizlenir ve yeniden takılır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plakların her biri 15 günlüktür. 15 günlük kullanımın ardından plak atılarak, yeni bir plağa geçilir.Tedavi gidişatına göre bu süre 7-15 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hastalarımıza her ay 2 plak (eğer alt-üst kullanılıyorsa 2 set) verilir. Plaklar kısa süre içerisinde değiştiği için sararma vb. şikâyetlerin de önemi olmayacaktır.

Telsiz Ortodontik Tedavi  Kimlere Yapılabilir?

Telsiz ortodontik tedavi, diş yapısı uygun olan herkese, yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin yapılabilir. Görsel açıdan sağladığı avantajlar nedeniyle yetişkinler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Invisalign tedavisi, genellikle hafif ve orta düzeyli diş çapraşıklıklarında kullanılır. Eğer uygunsa derin kapanış ya da diğer kapanış sorunlarında da kullanılabilir. Ancak çene kemiği ya da diş etleri ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda diğer ortodontik tedavilerle daha başarılı sonuçlar alınabilir. Ankara telsiz ortodonti tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için Diş Hekimi Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Telsiz Ortodontik Tedavi Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi telsiz tedavide de dişlerin tamamen dökülmesini ve büyük azı dişlerinin çıkmasını beklemek gerekir. Yani 13 – 14 yaşlarından itibaren Invisalign tedavisi yapılabilir.

Invisalign Plaklar Günde Kaç Saat Takılmalıdır?

Telsiz ortodontik tedaviden beklenen sonuçların alınabilmesi için plakların düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Plakların günde en az 20 saat kullanılması gerekir. Plaklar uyku esnasında da ağızda olmalıdır. Eğer plaklar düzenli kullanılmazsa, tedavi süreci uzayabilir.

Invisalign Plaklar Nasıl Temizlenir?

Şeffaf plakların temizlenmesi de oldukça kolaydır. Sabah ve akşamları, ılık su ve diş fırçası yardımıyla temizlemek yeterli olur.Plak temizliğinde içindeki florürden dolayı diş macunu kullanılmamalıdır.Bunun yerine sıvı sabun tercih edilebilir. Plakların temizliği hakkında gerekli bilgileri diş hekimi size verecektir.

Şeffaf Plaklar Konuşmamı Etkiler Mi?

Şeffaf plaklar genellikle ciddi konuşma sorunlarına neden olmazlar. Plaklara alışma sürecinde zorluk yaşanması ise normaldir. Bu durum yaklaşık birkaç gün sürer. Sonrasında günlük yaşamı etkileyecek bir problem yaşanmaz. Birçok hastamız, söylemediği takdirde plakların dışarıdan anlaşılmadığını ifade etmektedir. Bununla birlikte önemli sunum ve toplantılarda, uzun süre konuşulacaksa, plakları birkaç saatliğine çıkarmak mümkündür.

 Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatları 2021

Telsiz ortodontik tedavi, günümüzün modern tedavi seçeneklerinden biridir. Kişinin dış görünüşü hiç etkilemeden, diş çapraşıklıklarının düzeltilmesini sağladığı için oldukça avantajlıdır. Özellikle hafif ve orta seviyede diş çapraşıklığı olan hastalarımız tarafından sıkça tercih edilmektedir. Telsiz ortodontik tedavi fiyatları ise diş teli tedavilerine göre biraz daha pahalı olabilir. Yine de her hastamızın tedavi süreci kendine özeldir. Bu nedenle Invisalign fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara telsiz ortodontik tedavi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Uzm. Dt. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi Ankara “Invisalign tedavisi” ya da “telsiz ortodontik tedavi” olarak da bilinen, diş teli ve braket olmadan diş çapraşıklıklarının giderilmesidir. Klasik diş teli tedavisinin aksine, dişler üzerinde görülmez. Bu nedenle özellikle yetişkin bireyler tarafından sıkça tercih edilen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklar, dişleri tamamen sarar ve dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Plaklar dişlere sabit olmadığı için yeme-içme sırasında da çıkarılabilir. Ortodontik tedavide birçok avantajı beraberinde getiren şeffaf plak tedavisi ve fiyatları hakkında yazımızın devamında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi Ankara için ise Uzm. Dt. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi  Nedir?

Şeffaf plak tedavisi; diş teli ve braketler olmadan, diş çapraşıklıkları ve kapanış sorunlarının düzeltilmesini sağlayan, modern bir ortodonti tedavisidir. Diş tellerinin görünümü, özellikle yetişkinler ve ergenlik dönemindeki gençler için büyük problem olabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi, bu kaygıları ortadan kaldırır ve tedavi sürecinin çok daha kolay tamamlanmasını sağlar. Kişiye özel üretilen şeffaf plaklar sayesinde, dişler 0,05 mm hareket ettirilir ve istenilen konuma getirir.

 Şeffaf Plak Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Invisalign tedavisi, hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur. Süt dişleri çıkıp, yenilendikten sonra (yaklaşık 13 – 14 yaşlarında) telsiz ortodontik tedaviye başlanabilir. Hafif-orta düzeyde çapraşıklık olan hastalarımızda, oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak çene yapısı ve diş etleri ile ilgili sorunları olan kişilerde durumun detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu hastalarımızda diğer ortodontik tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Şeffaf Plaklar Nasıl Kullanılır?

Invisalign plakları, kısa sürelidir. Bu nedenle tedavinin başından sonuna kadar aynı plak kullanılmaz. Her 15 günde bir plakların yenilenmesi gerekir. Diğer plak ise tamamen kullanılmaz duruma gelir ve atılabilir. Her ay, düzenli olarak yapılan muayenede hastalarımıza 2 adet (alt-üst kullanılıyorsa 2 set) plak verilir.

Şeffaf Plaklar Çıkarılabilir Mi? Yeme-İçme Sırasında Plakları Çıkarmak Gerekir Mi?

Şeffaf plaklar, çıkarılıp takılabilir yapıdadır. Hastalarımız, yemek yerken plakları çıkarır. Yemek sonrasında ise diş ve plak temizliğini yapıp, geri takabilirler. Her içecek tüketiminde plakların çıkarılması gerekmez. Ancak çay ya da kahve gibi sıcak içecekler tüketirken plakların çıkarılması tavsiye edilir.

Şeffaf Plakların Ne Kadar Süre Kullanılması Gerekir?

Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviden en başarılı sonuçları almak için düzenli kullanmak önemlidir. Şeffaf plaklar, tıpkı sabit bir tel gibi, her gün takılmalıdır. Günde yaklaşık 20 saat boyunca kullanılması gerekir. Yeme-içme sonrasında plaklar yeniden takılır ve gece de ağızda durmaya devam eder.

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

Şeffaf plakların sabah ve akşamları, düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Ilık su ve diş fırçası yardımıyla plaklar kolayca temizlenir. Her plak 15 gün kullanıldığı için plaklarda sararma olsa bile sorun olmayacaktır. 15 gün içerisinde plakların rahatsızlık verecek kadar sararması mümkün değildir.

Şeffaf Plaklar Can Acıtır Mı? Dışarıdan Fark Edilir Mi?

Plaklara alışma aşamasında dişlerde hafif sızı olabilir. Bu tüm ortodontik tedavilerde yaşanan bir durumdur ve geçicidir. Dişler hareket etmeye başlayıp, ideal konumlarına geldikçe ağrı hissi de azalır. Alışma sürecinde konuşmada da hafif zorluk yaşanabilir. Birkaç gün sonra kişinin konuşması da normale döner ve plaklara tamamen alışılır.

 Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2021

Şeffaf plakların her biri CAD-CAM sistemi ile, kişiye özel olarak üretilir. Bu nedenle tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. Plaklar, dışarıdan bakıldığında kolay kolay fark edilmez. Bu nedenle tedaviden çekinen birçok hastamız, plaklar sayesinde daha estetik bir gülüşe sahip olabilmektedir. Şeffaf plak fiyatları ise diş teli ve brakete göre biraz daha pahalı olabilir. Ancak avantajları düşünüldüğünde tedavi sürecinin çok daha rahat geçeceğini söyleyebiliriz. Ankara şeffaf plak tedavisi ve fiyatları kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle Uzm. Dt.Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilir ve fiyatlar konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi – Dent is Life

Şeffaf Diş Teli Tedavisi

Şeffaf diş teli tedavisi Ankara; şeffaf braket ve tellerle yapılan ortodontik tedavidir. Seramik diş teli olarak da bilinen bu teller, klasik diş tellerinin yarattığı estetik kaygıları ortadan kaldırmaktadır. Şeffaf yapısı sayesinde dişlerin kendi parlaklığını yansıtmasına ve kişinin daha rahat gülümsemesine yardımcı olmaktadır. Şeffaf diş teli tedavi süreci, klasik diş teli tedavi sürecine benzer. Hem yetişkin hem de çocuklar için uygundur. Özellikle iş ve sosyal yaşamda dış görünüşünü korumak isteyen, yetişkin bireyler tarafından tercih edilmektedir. Ankara şeffaf diş teli tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Uzm. Dr. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Diş Tellerinin (Seramik Diş Teli) Farkı Nedir?

Diş teli tedavisi, her yaşta yapılabilmektedir. Ancak birçok yetişkin, diş tellerinin görünümünden rahatsız olduğu için ortodontik tedaviden çekinmektedir. Günümüzün gelişmiş ortodontik tedavi yöntemleri ise bu kaygıyı azaltacak pek çok yöntem sunmaktadır. Şeffaf yani seramik diş telleri de bunlardan biridir. Şeffaf diş tellerinde, tamamen şeffaf yapıda olan braket ve teller kullanılır. Metal braket ve teller ilk bakışta hemen göze çarptığı için kişinin gülüşünü etkilemektedir. Ancak şeffaf braketler dişlerin üzerinde kaybolduğu için çok daha az belli olur. Dişlerin üzerinde belli belirsiz bir iz gibi durur ve kişinin sosyal yaşamında daha rahat etmesini sağlar. Gülümsemenizi saklamadan, konforlu bir şekilde ortodontik tedaviyi tamamlamanıza yardımcı olur.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Ankara Kimler İçin Uygundur?

Şeffaf diş teli tedavisi, metal diş teli tedavisine uygun olan tüm hastalarda tercih edilebilir. Etkisi metal diş telleri ile tamamen aynıdır. Dişlere kontrollü bir şekilde baskı uygular ve şekil sorunlarının giderilmesini sağlar.

 • Dişlerdeki çapraşıklık ya da şekil sorunları
 • Dişlerin öne ya da arkaya doğru konumlanmış olması
 • Kapanış sorunları
 • Diş arası boşlukları seramik diş telleri ile tedavi edilebilir.

Şeffaf diş teli tedavisi, özellikle yetişkinler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Dış görünüşün önemli olduğu meslekleri icra eden kişiler için oldukça avantajlı bir tedavi yöntemidir.

Ankara Şeffaf Diş Teli Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Metal diş tellerinin kullanıldığı her olguda kullanılabilir.
 • Tedavi süreci metal diş telleri ile aynıdır.
 • Metal braketlerle aynı büyüklüğe ve güce sahiptirler. Ancak şeffaf oldukları için dişin kendi rengini alarak, kaybolurlar.
 • Şeffaf yapıda oldukları için kişinin kendi diş rengine uyum sağlar ve tonlar arası düzensiz geçiş olmasına engel olurlar.
 • Süt dişleri dökülüp, daimi dişlenme gerçekleştikten sonra, her yaştan bireyde kullanılabilirler.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi  Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş teli tedavisinde farklı bir hazırlık sürecine ihtiyaç yoktur. Tıpkı metal diş teli tedavisinde olduğu gibi dişler muayene edilir. Diş ölçüleri alınır ve buna uygun teller hazırlanır. Şeffaf tel ve braketler hazırlandıktan sonra ise özel bir yapıştırıcı yardımıyla dişlere sabitlenir. Bu süreçte herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Ankara Ne Kadar Sürer?

Şeffaf diş teli tedavilerinde de tedavi süreci kişinin diş yapısına ve beklenen sonuçlara bağlıdır. Bu süreçte hastalarımızın düzenli kontrolleri aksatmaması da oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde yapılan kontrollerde dişlerin hareketine göre teller yeniden ayarlanabilir ve diş hareketlerinin beklenen şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Bu nedenle tedavi süreci her hastamız için farklı olmaktadır. Ancak diş teli tedavileri, uzun süreli tedavilerdir. Bu nedenle en az 8 ay – 1 yıl boyunca tellerin düzenli olarak kullanılması gerekir. Gerekli durumlarda bu süre uzayıp kısalabilir.

Ankara Şeffaf Diş Teli Tedavisi Fiyatları 2021

Şeffaf diş telleri, birçok hastamızın ortodontik tedaviyi rahatça tamamlamasını sağlamaktadır. Dişlerin üzerinde metal teller kadar belirgin olmadığı için kişinin gülümsemesini engellemez. Böylece sosyal yaşamı da etkilemez. Şeffaf diş teli fiyatları ise kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Ankara şeffaf diş teli fiyatlarını öğrenmek için Uzm. Dr. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Seramik Diş Teli Tedavisi – Dent is Life

Seramik Diş Teli Tedavisi

Yaygın olarak “şeffaf diş teli” olarak bilinen seramik diş telleri, ortodontik tedavide en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Şeffaf diş teli tedavisi Ankara, diş teli tedavisinin neden olduğu estetik kaygıları büyük oranda azaltır. Şeffaf braket ve tellerle yapıldığı için dişlerin kendi rengine uyum sağlar. Böylece ilk bakışta dikkat çekmeyen, daha estetik bir diş teli görünümü ortaya çıkarır. Seramik diş tellerinin takılması ve tedavi süreci ise metal diş telleri ile aynıdır. Aynı amaçla kullanılırlar. Bu nedenle metal diş tellerinin kullanılabildiği neredeyse tüm olgularda seramik diş telleri de kullanılabilir. Seramik diş teli tedavisi Ankara ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Uzm. Dr. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Seramik Diş Teli Tedavisi  Nedir?

Ortodontik tedavi, özellikle yetişkinler için bazı estetik kaygıları da beraberinde getirmektedir. Özellikle metal braket ve teller anında dikkat çeker. Bu nedenle iş yaşamında ve sosyal ortamlarda olumsuz etkilere neden olacağı düşünülebilir. Seramik diş telleri, bu noktada ideal bir tedavi seçeneği olmaktadır. Metal yerine seramikten üretilen, şeffaf braket ve tellerle yapıldığı için dişlerin rengine uyum sağlar. İlk bakışta diş teli yerine gülümsemeniz dikkat çeker.

Seramik Diş Teli Tedavisi  Kimler İçin Uygundur?

Seramik diş telleri, hem çocuk hem de yetişkinler için uygundur. Ancak söz ettiğimiz estetik kaygılar nedeniyle genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Tüm süt dişleri dökülüp değiştikten sonra, yaklaşık 12 yaşlarından itibaren seramik diş teli tedavisine başlanabilir. Metal diş teli ve braketlerin kullanıldığı neredeyse her çapraşıklık sorununda seramik diş telleri kullanılabilir.

 • Dişlerin arasında açıklık olması
 • Çapraşıklık ve şekil sorunları
 • Öne ya da arkaya eğimli dişler
 • Kapanış sorunlarının tedavisinde seramik diş telleri kullanılabilir.

Seramik Diş Telleri Çıkarılabilir Mi?

Seramik diş telleri de metal diş telleri gibi dişe sabitlenir. Bu nedenle hiç çıkarılmaz ve 24 saat boyunca ağızda kalır. Tellere alışma sürecinde yeme, içme ve konuşma konusunda zorluk yaşanabilir. Teller ağız içinde yara oluşmasına neden olabilir. Ancak bu yan etkiler genellikle kısa sürer. Birkaç hafta sonra, kişi rahatça konuşabilir ve yemek yiyebilir.

Ankara Seramik Diş Teli Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş teli tedavisinde yeme-içme alışkanlıklarını biraz değiştirmek gerekebilir:

 • Kabuklu ve sert yiyecekler (elma, armut vb.) tellerin hasar görmesine neden olabilir.
 • Gazoz ve kola gibi asitli içeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecekler tüketilirken dikkatli olunmalıdır.
 • Diş teli tedavisi boyunca ağız ve diş sağlığına maksimum özen göstermek gerekir. Bu nedenle dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Diş teli kullanırken de diş fırçalamak mümkündür. Yumuşak kıllı diş fırçaları ya da tel tedavisine özel, ortodontik fırçalar kullanılabilir.

Seramik Diş Teli Tedavisi  Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedaviler, genellikle uzun süren ve sabır isteyen tedavilerdir. Bu nedenle en az 8 ay – 1 yıl boyunca diş tellerinin düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Yetişkinlerde yapılan ortodontik tedaviler, çocuklarınkine göre daha uzun sürebilmektedir. Seramik diş teli tedavisinde de düzenli olarak kontroller yapılır. Bu süreçte tedavinin ne kadar süreceği daha net anlaşılabilir. Kontroller sırasında, eğer gerekliyse, teller dişlerin hareketine göre ayarlanabilir.

Ankara Seramik Diş Teli Tedavisi Fiyatları 2021

Seramik diş telleri, günümüzün modern ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Estetik kaygıları büyük oranda ortadan kaldırdığı için kişinin tedavi sürecini daha kolay tamamlamasına yardımcı olur. Her yaştan bireyde, birçok farklı diş çapraşıklığında kullanılabildiği için de oldukça avantajlıdır. Ankara seramik diş teli tedavisi ve fiyatları ise kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Ankara seramik diş teli tedavisi ve fiyatları için Uzm. Dr. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebillirsiniz.

Lingual Ortodonti – Dent is Life

Lingual Ortodonti

Yaygın olarak “görünmez diş teli” ya da “gizli diş teli” olarak bilinen lingual ortodonti Ankara, dişlerin iç kısmına sabitlenen teller ile yapılır. Dışarıdan bakıldığında diş telleri görünmediği için ortodontik tedavilerin yarattığı estetik kaygıları da ortadan kaldırır. Bu nedenle iş ya da sosyal yaşamında dış görünüşüne önem veren kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte çocuk ya da genç yaşlardaki hastalarımız için de uygun bir tedavi yöntemidir. Yazımızın devamında lingual ortodonti hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.  Lingual ortodonti Ankara fiyatlarını öğrenmek için ise Uzm. Dr. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti, dişlerdeki çapraşıklığın ve şekil sorunlarının giderilmesi için braket ve tellerle yapılan tedavilerdir. Klasik diş teli uygulamasından en büyük farkı ise braket ve tellerin dişlerin iç kısmına sabitlenmesidir. Bu nedenle sıklıkla “görünmez diş teli” olarak da anılmaktadır. Lingual diş telleri kişi gülümsediğinde ya da konuşurken teller görünmeden, ortodontik tedavi sürecinin tamamlanmasını sağlar.

Lingual Diş Telleri Kimler İçin Uygundur?

Lingual ortodonti, diş teli görüntüsünü gizlediği için genellikle yetişkin hastalarımız tarafından tercih edilir. Bununla birlikte hem çocuk hem de yetişkinler için uygun bir tedavi yöntemidir. Diş ve çene yapısı uygun olduğu sürece her hastamızda kullanılabilir. Özellikle yöneticiler, sunucular, oyuncular gibi dış görünüşün önemli olduğu meslek grubuna dahil hastalarımız için ideal bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Lingual Ortodonti  Hangi Durumlarda Kullanılır?

Klasik ortodonti uygulanabilen birçok durumda lingual diş telleri kullanılabilir. Ancak ortognatik cerrahi yani çene cerrahisi gereken durumlarda lingual ortodonti yapılamayabilir. Genellikle;

 • Alt ve üst çenede kapanış sorunu olması
 • Alt çenedeki şekil sorunları nedeniyle dişlerin öne doğru kapanması
 • Dişlerde öne doğru kayma olan durumlarda lingual diş telleri tercih edilebilir.

Lingual ortodonti aynı zamanda diş gıcırdatma şikâyeti olan hastalarımızda da tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Incognito Diş Telleri Ve Lingual Diş Telleri Farklı Mıdır?

Farklı tedavi yöntemleri gibi bilinse de Incognito ve lingual diş telleri aynıdır. Incognito, lingual diş teli tedavisinde kullanılan diş teli çeşitlerinden biridir. Incognito tedavisinde de CAD/CAM programları yardımıyla altın, nikel ya da titanyum alaşımlı teller hazırlanır.

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisinde öncelikle kişinin diş yapısı incelenir ve diş telleri için ölçü alınır. Teller hazırlandıktan sonra, braketler diğer diş tellerinde olduğu gibi dişlere tek tek yapıştırılır. Lingual ortodontide braketler dişlerin iç kısımlarına yapıştırılır. Braketlerin üzerine teller sabitlenir ve tedavinin ilk aşaması tamamlanır. Bundan sonraki aşamada, düzenli olarak kontroller yapılır ve dişlerin hareketleri takip edilir. Gerekli durumlarda diş tellerine çeşitli ayarlamalar yapılarak, tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi sağlanır.

Lingual Teller (Görünmeyen Diş Telleri) Ağızda Yaraya Ve Konuşma Sorunlarına Neden Olur Mu?

Görünmeyen diş telleri, ağzın iç kısmında kaldığı için alışma süreci biraz daha uzun olabilir. Diğer diş tellerine göre dişlere daha fazla temas ederler. Bu nedenle dilde ve ağız içinde yaraya neden olabilirler. Aynı zamanda konuşmada zorluk da yaşanabilir. Ancak bu yan etkiler kısa süre sonra geçer ve hasta tellere tamamen alıştıktan sonra herhangi bir zorluk yaşamadan günlük yaşamına devam edebilir.

Lingual Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

 • Lingual diş telleri dışarıdan bakıldığında dikkat çekmez. Bu nedenle klasik diş tellerinin neden olduğu estetik sorunlara neden olmazlar.
 • Kullanım alanı şeffaf plaklara göre daha geniştir. Diş çapraşıklığı ve şekil sorunları olan neredeyse her hastaya uygulanabilir.
 • Dişlere sabitlenerek kullanıldığı için sürekli olarak hastanın ağzında kalır. Bu da tedavinin daha istikrarlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.
 • Her yaştan bireye uygulanabilir.

Ankara Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lingual ortodontide de tedavi süreci hastadan hastaya değişir. Kişinin ağız ve diş yapısı, beklenen sonuçlar ve kişinin yaşı tedavi sürecini belirler. Bu nedenle net bir süre belirtmek doğru olmayacaktır. Ancak diş teli tedavilerinin hepsinin uzun süren ve sabır isteyen tedaviler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle tellerin en az 8 ay – 1 yıl ağızda kalması gerekir. Bu süre hastanın ihtiyaçlarına göre uzayıp kısalabilir.

Ankara Lingual Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2021

Lingual ortodonti tedavisi, özellikle diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalarımız için ideal bir tedavidir. Diş telleri tamamen ağzın içinde kalır. Bu nedenle dışarıdan bakan birinin telleri fark etmesi oldukça zordur. Tellere uyum sağlandıktan sonra konuşma ve yemek yeme ile ilgili sorunlar da giderek azalır. Böylece hastalarımız ortodonti tedavisi gördüğünü unutarak, günlük yaşamlarına devam edebilirler. Lingual ortodonti fiyatları ise kullanılan diş teli çeşidine ve tedavi süresine göre değişebilir. Bu nedenle Ankara lingual ortodonti fiyatları hakkında detaylı bilgi için Uzm. Dr. Büşra KAYA YİĞİT ile iletişime geçebilirsiniz.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara