Dişeti Tedavileri

7 Ekim 2020by dentislife

Periodontal (Diş Eti ile İlgili) Tedaviler

Periodontal tedaviler, diş eti hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir. Diş eti hastalığı, diş etini dişten ayırarak cep oluşumuna ve dişi çevreleyen kemikte erimeye neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, diş kayıplarına ve genel sağlığı olumsuz etkileyecek diğer sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte periodontal tedaviler hakkında bilmeniz gerekenler.

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Diş eti hastalığı (periodontal hastalık), diş etini dişten ayırarak cep oluşturur ve dişi çevreleyen kemikte erime meydana getirir. Bu durum, dişlerde destek kaybına neden olabilir ve tedavi edilmediğinde diş kayıplarına yol açabilir. Periodontal hastalığın derecesine göre cerrahi olmayan ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Cerrahi Olmayan Periodontal Tedaviler

 1. Detartraj ve Polisaj (Diş Taşı Temizliği ve Parlatma): Dişler üzerinde biriken ve diş eti hastalığına neden olan plak ve diş taşlarının uygun aletlerle uzaklaştırılması ve dişlerin cilalanmasıdır.
 2. Subgingival Küretaj (Derin Diş Eti Tedavisi) veya Kök Yüzeyi Tedavisi: Diş etinin altında hastalığa neden olan plak, diş taşı ve diğer etkenlerin uzaklaştırılması işlemidir.

Bu tedaviler sırasında diş etlerinde kanama olması olağandır. Gerekirse lokal anestezi uygulanabilir. Tedavi sonrası hassasiyet oluşabilir ve bu durumda hassasiyet giderici ajanlar uygulanabilir.

Periodontal Cerrahi Tedaviler

Bu tedaviler genellikle lokal anestezi altında yapılır ve bazı durumlarda sedasyon eklenebilir. Cerrahi işlemler sırasında diş etleri açılarak diş köklerine ve hastalıklı kemiğe daha rahat ulaşılır. İltihaplı diş etleri uzaklaştırılıp, köklerin yüzeyleri temizlenir. Gerektiğinde kemik grefti ve rejeneratif materyaller kullanılır.

Kemik Grefti ve Diş Eti Grefti
 • Kemik Grefti: Kemik kaybı olan bölgelere greft materyali (kemik yerine geçen madde) yerleştirilir. Bu materyaller, kendi kemiğiniz, yapay kemik greftleri veya doku bankalarından elde edilen kemik tozu olabilir.
 • Diş Eti Grefti: Şiddetli diş eti çekilmeleri olan yerlerde diş eti miktarını artırmak için uygulanır. Amaç, daha ileri diş eti çekilmelerini engellemek ve açığa çıkan kök yüzeylerini kapatmaktır.

Periodontal Tedavi Süreci ve Bakımı

Tedavi sürecinde diş hekimi tarafından önerilen ilaçlar (antibiyotik, antienflamatuar, ağız gargaraları) kullanılmalıdır. Tedavi sonrası ağız hijyenine dikkat edilmesi, sigara ve alkolden uzak durulması ve düzenli kontroller önemlidir. Periodontal cerrahi sonrası iyileşme süreci dikkatle takip edilmelidir.

Olası Riskler ve Komplikasyonlar

 • Enfeksiyon ve Kanama: Cerrahi sonrası enfeksiyon ve kanama görülebilir.
 • Şişlik ve Ağrı: Şişlik, ağrı ve yüzde renk değişikliği olabilir.
 • Hassasiyet ve Diş Eti Çekilmesi: Sıcak, soğuk ve asitli yiyeceklere karşı hassasiyet ve diş eti büzülmesi sonucu dişler arasında boşluklar oluşabilir.
 • Kemik Greftlerine Bağlı Komplikasyonlar: AIDS, viral hepatitler ve diğer bulaşıcı hastalıklar açısından test edilmiş olsa da, çok nadir de olsa bulaşma riski vardır.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Anestezik maddeler veya ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Periodontal Tedavi Başarısı ve Bakım

Periodontal tedavinin başarısı, dikkatli ağız bakımı, önerilen ilaçların düzenli kullanımı, sigara ve alkolden uzak durma ve düzenli diş hekimi kontrollerine bağlıdır. Periodontal cerrahi sonrası kontrol randevuları ihmal edilmemelidir. Sistemik hastalıklar tedavi sonuçlarını olumsuz etkileyebilir, ancak başarılı bir periodontal tedavi genel sağlık üzerinde olumlu sonuçlar doğurabilir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

 • Diş Çekimi: Periodontal hastalıktan etkilenen dişlerin çekimi.
 • Cerrahi Olmayan Tedavi: Diş eti altındaki bakteri ve diş taşlarının azaltılması amacıyla diş ve kök yüzeylerinin cerrahi yöntemler uygulanmaksızın temizlenmesi.
 • Hiçbir Tedavi Uygulamamak: Bu durumda hastalığın ilerlemesi ve dişlerin erken kaybedilmesi beklenir.

Periodontal tedaviler hakkında daha fazla bilgi almak ve kişiye özel tedavi planı oluşturmak için [diş kliniği web siteniz] adresini ziyaret edebilirsiniz.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara