Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Çocuklarda Ortodontik Tedavi;Çene yapısı ve dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan işlemleri kapsar. En sık kullanılan tedavi yöntemi ise diş telleridir. Aynı zamanda parmak emme vb. alışkanlıklar nedeniyle oluşabilecek diş problemlerinin de engellenmesi amaçlanır. Çocuklarda  sabit ortodontik tedavi genellikle 12 -13 yaşlarından itibaren başlar. Tedavi süresi ise dişlerdeki şekil bozukluklarının derecesine göre değişebilir.

Tedavi Neden Yapılır ve Ne Zaman Başlanır?

Dişlerdeki şekil bozuklukları, kişinin kendisi ile barışık olmasını engelleyebilir. Özellikle çocukluk döneminde tedavi edilmeyen problemler, ileri dönemlerde kişinin özgüveninin olumsuz etkileyebilir. Diş teli tedavileri her yaşta yapılabilir. Ancak çocukluk döneminde yapıldığında çok daha kısa sürede sonuç alınabilir. Çocukların kemik ve iskelet yapısı daha esnek olduğu için diş hareketleri de çok daha hızlı olacaktır.

Çocuklarda diş teli tedavisine başlamak için tüm süt dişlerinin dökülmüş ve yenilenmiş olması gerekir. Bu da yaklaşık 12-13 yaşlarına denk gelir. Bununla birlikte erken yaşlarda yapılan ortodonti kontrolleri oldukça önemlidir. 6-7 yaşlarından itibaren, herhangi bir şekil sorunu olmasa da çocukların diş hekimine götürülmesi gerekir. Böylece ileri dönemde oluşabilecek ortodontik sorunların erken dönemde saptanması, koruyucu-önleyici ortodontik tedaviye başlanması mümkün olabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda ortodontik tedavi, ağız ve diş yapısına göre farklı yöntemlerle yapılabilir:

  • Ağız dışı apareyler yardımı ile yapılan tedavilerde, kafadan destek alan apareyler kullanılır. Özellikle iskelet sorunlarının eşlik ettiği ortodontik problemlerde kullanılır. Gerekli durumlarda, ağız içi apareylere destek olarak da kullanılabilir.
  • Ağız içi apareyler ise sabit ve hareketli olmak üzere iki grupta incelenebilir. Sabit apareyler braketler ve diş telleridir. Dişlerin dış ya da iç kısmına yapıştırılan braketler, diş tellerini sabit tutar. Teller ise uyguladığı basınç sayesinde dişlerin sağlıklı bir şekilde dizilmesine yardımcı olur. Diş ekseninin ayarlanması ve diş çapraşıklıklarının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedaviler kısa süreli tedaviler değildir. En az 8 ay-1 yıl boyunca diş tellerinin düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu süreç, çocuğun diş yapısına, mevcut sorunun derecesine ve tedaviye gösterilen özene göre de değişebilir. Bazı hastalarımızda tedavi süreci 2 yıla kadar devam edebilir. Bu nedenle ortodontik tedavi süresi her çocuk için farklı olabilir. En az aktif tedavi süresi kadar pekiştirme tedavisi de önem taşımaktadır. çocuk yaşta başlanan tedaviler dişler düzelse bile uzun dönem (gelişim tamamlanana kadar) takip ve pekiştirme tedavisi gerektirir.

Koruyucu-Önleyici Ortodontik Tedavi

*Nedir?:

Koruyucu önleyici tedaviler, diş teli tedavisinden önce, yaklaşık 5-6 yaşlarında yapılan tedavilerdir. Amacı ise erken dönemde fark edilebilecek ortodontik sorunların teşhis edilmesi ve tedavi sürecine başlanmasıdır. Özellikle ağız solunumu, parmak emme, hatalı yutkunma gibi alışkanlıkları olan çocuklar için oldukça önemlidir. Bu alışkanlıkların dişlere olumsuz etki etmemesi için çeşitli apareylerden yardım alınabilir. Bu tedaviler, kapsamlı ortodontik tedavi için bir geçiş aşaması olarak da düşünülebilir. Kapsamlı ortodonti tedavide ise diş telleri ile dişlerdeki çapraşıklık sorunlarının giderilmesine odaklanılır.

Koruyucu-önleyici ortodontik tedavi ile; çenedeki yapısal sorunları erken dönemde teşhis etmek ve tedavi planı yapmak, parmak emme vb. ileri dönemde diş sağlığını etkileyen faktörleri belirlemek ve engellemeye yönelik hamleler yapmak,dişlerdeki çapraşıklık ve şekil sorunlarını tespit etmek hedeflenir.

*Ne Zaman Başlamalı?

Kapsamlı ortodontik tedavi, sabit ya da çıkarılabilen apareylerle yapılan ve dişlerin baskı yardımı ile ideal şeklini almasını sağlayan tedavilerdir. Kapsamlı ortodontik tedavinin yapılabilmesi için daimi dişlenmenin gerçekleşmiş olması gerekir. Yani tüm süt dişleri dökülmüş ve kalıcı dişlerle değişmiş olmalıdır. Yaklaşık 12-13 yaşlarından itibaren, diş telleri yardımı ile kapsamlı ortodontik tedavi yapılabilir.

 Tedavi Ücretleri 2021

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Ancak tedavinin daha kısa sürmesi ve konforlu olması için çocukluk döneminde başlaması idealdir. Çocuklarda ortodontik tedavi için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler, ağız ve çene yapısındaki sorunlara göre belirlenir. Aynı zamanda tedavi süresi de her hastamız için farklı olabilir. Ortodontik tedavi fiyatları hem tercih edilen yönteme hem de tedavi süresine göre değişecektir. Çocuklarda ortodontik tedavi fiyatları hakkında tüm merak ettikleriniz için doktorlarımız ve kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara