Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti Ankara

Yaygın olarak “görünmez diş teli” ya da “gizli diş teli” olarak bilinen lingual ortodonti Ankara, dişlerin iç kısmına sabitlenen teller ile yapılır. Dışarıdan bakıldığında diş telleri görünmediği için ortodontik tedavilerin yarattığı estetik kaygıları da ortadan kaldırır. Bu nedenle iş ya da sosyal yaşamında dış görünüşüne önem veren kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte çocuk ya da genç yaşlardaki hastalarımız için de uygun bir tedavi yöntemidir. Yazımızın devamında lingual ortodonti hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.  Lingual ortodonti Ankara fiyatlarını öğrenmek için ise Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Lingual Ortodonti Ankara Nedir?

Lingual ortodonti, dişlerdeki çapraşıklığın ve şekil sorunlarının giderilmesi için braket ve tellerle yapılan tedavilerdir. Klasik diş teli uygulamasından en büyük farkı ise braket ve tellerin dişlerin iç kısmına sabitlenmesidir. Bu nedenle sıklıkla “görünmez diş teli” olarak da anılmaktadır. Lingual diş telleri kişi gülümsediğinde ya da konuşurken teller görünmeden, ortodontik tedavi sürecinin tamamlanmasını sağlar.

Lingual Diş Telleri Kimler İçin Uygundur?

Lingual ortodonti, diş teli görüntüsünü gizlediği için genellikle yetişkin hastalarımız tarafından tercih edilir. Bununla birlikte hem çocuk hem de yetişkinler için uygun bir tedavi yöntemidir. Diş ve çene yapısı uygun olduğu sürece her hastamızda kullanılabilir. Özellikle yöneticiler, sunucular, oyuncular gibi dış görünüşün önemli olduğu meslek grubuna dahil hastalarımız için ideal bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Lingual Ortodonti Ankara Hangi Durumlarda Kullanılır?

Klasik ortodonti uygulanabilen birçok durumda lingual diş telleri kullanılabilir. Ancak ortognatik cerrahi yani çene cerrahisi gereken durumlarda lingual ortodonti yapılamayabilir. Genellikle;

  • Alt ve üst çenede kapanış sorunu olması
  • Alt çenedeki şekil sorunları nedeniyle dişlerin öne doğru kapanması
  • Dişlerde öne doğru kayma olan durumlarda lingual diş telleri tercih edilebilir.

Lingual ortodonti aynı zamanda diş gıcırdatma şikâyeti olan hastalarımızda da tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Incognito Diş Telleri Ve Lingual Diş Telleri Farklı Mıdır?

Farklı tedavi yöntemleri gibi bilinse de Incognito ve lingual diş telleri aynıdır. Incognito, lingual diş teli tedavisinde kullanılan diş teli çeşitlerinden biridir. Incognito tedavisinde de CAD/CAM programları yardımıyla altın, nikel ya da titanyum alaşımlı teller hazırlanır.

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisinde öncelikle kişinin diş yapısı incelenir ve diş telleri için ölçü alınır. Teller hazırlandıktan sonra, braketler diğer diş tellerinde olduğu gibi dişlere tek tek yapıştırılır. Lingual ortodontide braketler dişlerin iç kısımlarına yapıştırılır. Braketlerin üzerine teller sabitlenir ve tedavinin ilk aşaması tamamlanır. Bundan sonraki aşamada, düzenli olarak kontroller yapılır ve dişlerin hareketleri takip edilir. Gerekli durumlarda diş tellerine çeşitli ayarlamalar yapılarak, tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi sağlanır.

Lingual Teller (Görünmeyen Diş Telleri) Ağızda Yaraya Ve Konuşma Sorunlarına Neden Olur Mu? 

Görünmeyen diş telleri, ağzın iç kısmında kaldığı için alışma süreci biraz daha uzun olabilir. Diğer diş tellerine göre dişlere daha fazla temas ederler. Bu nedenle dilde ve ağız içinde yaraya neden olabilirler. Aynı zamanda konuşmada zorluk da yaşanabilir. Ancak bu yan etkiler kısa süre sonra geçer ve hasta tellere tamamen alıştıktan sonra herhangi bir zorluk yaşamadan günlük yaşamına devam edebilir.

Lingual Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

  • Lingual diş telleri dışarıdan bakıldığında dikkat çekmez. Bu nedenle klasik diş tellerinin neden olduğu estetik sorunlara neden olmazlar.
  • Kullanım alanı şeffaf plaklara göre daha geniştir. Diş çapraşıklığı ve şekil sorunları olan neredeyse her hastaya uygulanabilir.
  • Dişlere sabitlenerek kullanıldığı için sürekli olarak hastanın ağzında kalır. Bu da tedavinin daha istikrarlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.
  • Her yaştan bireye uygulanabilir.

Ankara Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Lingual ortodontide de tedavi süreci hastadan hastaya değişir. Kişinin ağız ve diş yapısı, beklenen sonuçlar ve kişinin yaşı tedavi sürecini belirler. Bu nedenle net bir süre belirtmek doğru olmayacaktır. Ancak diş teli tedavilerinin hepsinin uzun süren ve sabır isteyen tedaviler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle tellerin en az 8 ay – 1 yıl ağızda kalması gerekir. Bu süre hastanın ihtiyaçlarına göre uzayıp kısalabilir.

Ankara Lingual Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2021

Lingual ortodonti tedavisi, özellikle diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalarımız için ideal bir tedavidir. Diş telleri tamamen ağzın içinde kalır. Bu nedenle dışarıdan bakan birinin telleri fark etmesi oldukça zordur. Tellere uyum sağlandıktan sonra konuşma ve yemek yeme ile ilgili sorunlar da giderek azalır. Böylece hastalarımız ortodonti tedavisi gördüğünü unutarak, günlük yaşamlarına devam edebilirler. Lingual ortodonti fiyatları ise kullanılan diş teli çeşidine ve tedavi süresine göre değişebilir. Bu nedenle Ankara lingual ortodonti fiyatları hakkında detaylı bilgi için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara