Invisalign (Şeffaf Plaklar)

Invisalign; Tamamen şeffaf yapıda olan plaklar sayesinde diş teli görüntüsü olmadan da ortodontik tedavinin tamamlanmasını sağlar. Şeffaf plaklar düzenli aralıklarla değiştirilir ve tedavi süresi boyunca yenilenerek kullanılır. Diş teli görünümünün yarattığı estetik sorunları ortadan kaldırdığı için genellikle yetişkinler tarafından tercih edilse de çocuklarda da kullanılabilir. Yazımızın devamında invisalign plaklar hakkında sık sorulan soruları bulabilirsiniz. Invisalign tedavisi ve fiyatları için ise kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Nedir? 

Invisalign tedavisi, günümüzde kullanılan modern ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Tamamen şeffaf yapıda olan ve dişlerin kendi formuna uyum sağlayan plaklar ile diş çapraşıklıklarının tedavi edilmesini sağlar. Diş teli ve braketler kullanılmadığı için dışarıdan bakıldığında kişinin diş teli tedavisi gördüğü anlaşılmaz. Invisalign, özellikle iş ve sosyal yaşamında daha rahat olmak isteyen yetişkinler için oldukça avantajlıdır.

Invisalign Tedavisi Kimlere Yapılabilir? 

Invisalign tedavisi hem çocuk ve gençler hem de yetişkinler için uygundur. Ancak ortodontik tedavinin başlaması için tüm süt dişlerinin dökülmüş olması gerekir. Bu da ortalama 13 – 14 yaşlarına denk gelmektedir. Tüm dişler düşüp, en azından 2. büyük azı dişleri sürdükten sonra, herkese Invisalign tedavisi yapılabilir.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Invisalign tedavisinde öncelikle kişiye özel ağız içi tarama yapılır ve ağız yapısı dijital ortama aktarılır. Sanal ortama aktarılan modeller üzerinden planlama yapılarak plaklar üretilir. Invisalign tedavisinde kullanılan her bir plak, kişiye özeldir. Bu plaklar belli sürelerde değiştirilir ve ortalama iki ayda bir düzenli olarak kontroller devam eder.

Invisalign Tedavisi ile Hangi Sorunlar Giderilebilir?

  • Açık kapanış
  • Derin kapanış
  • Hafif ve orta düzeyde diş çapraşıklıkları
  • Diş arasında aralık olması gibi ortodontik sorunların tedavisinde kullanılabilir. Ancak çene yapısından kaynaklanan diş rahatsızlıklarının tedavisi için uygun olmayabilir.

Invisalign Plaklar (Şeffaf Plaklar) Ne Sıklıkta Değiştirilir?

Üretilen her bir şeffaf plak 7-14 gün kullanılır. Sonrasında yeni bir plağa geçilir ve bu tedavi süreci boyunca devam eder. Bu nedenle kontrollerde hastalarımıza yeterli sayıda (alt-üst) plak verilmektedir.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Ortodontik tedavilerin hepsinde, tedavi süresi kişiye özel hesaplanır. Bu nedenle şeffaf plak kullanan iki farklı bireyde de tedavi süreleri değişebilir. Bu noktada, düzenli takip oldukça önemlidir. Dişlerin hareketi ve beklenen sonuçlar değerlendirilerek, tedavi süresine karar verilebilir.

ankara invisalign tedavisi

Invisalign Plakları Gece de Kullanmalı Mıyım? 

Şeffaf plaklar gece de kullanılmalıdır. Kısa sürede, en başarılı sonuçların alınması için plakları günde en az 20 saat kullanmak gerekir.

Yemek Yerken Invisalign Plaklar Çıkarılır Mı?

Yemek yerken şeffaf plakları çıkarabilirsiniz. Yemeklerden sonra ise dişlerinizi temizleyerek, yeniden plakları takmanız gerekmektedir. Plaklar genellikle içecek tüketmenizi engellemez. Ancak çok soğuk ya da çok sıcak içecekleri tüketirken plakları çıkarmanız tavsiye edilir. En ideali plaklar ağızdayken sadece su tüketilmesidir. Plaklar ağızdayken gıda tüketilmesi plaklarda renklenme, deformasyon ve kötü kokuya sebep olur.

Invisalign Plaklar Konuşmamı Engeller Mi?

Invisalign plaklarına alışmak birkaç günü alabilir. Bu süreçte az da olsa konuşurken zorlanabilirsiniz. Ancak birkaç gün sonunda plaklara tamamen alışılır ve konuşma zorluğu ortadan kalkar. Eğer plaklarla konuşmaktan rahatsız oluyorsanız önemli toplantı ya da sunumlarda birkaç saatliğine plakları çıkarabilirsiniz.

Invisalign Tedavisinde Diş Ağrısı Olur Mu?

Ortodontik tedavilerin başlangıcında dişlerin hareketinden dolayı hafif ağrı ve sızı hissedilebilir. Ancak bu uzun sürmez. Dişler harekete alıştığında acı da ortadan kalkar. Tedavi süresinde oluşan ağrıyı dindirmek için doktorunuz size uygun ilacı söyleyecektir. Çoğunlukla şeffaf plak hastaları hiç bir ağrı kesici almadan ağrıyı tolere edebilir.

Invisalign Fiyatları 

Invisalign plaklar ile ortodontik tedavi birçok kişi tarafından daha avantajlı bulunmaktadır. Özellikle hafif ve orta düzeyde diş çapraşıklığı olan hastalar için ideal bir tedavi yöntemidir. Plaklar dışarıdan bakıldığında neredeyse hiç belli olmaz. Bu da hastalarımızın estetik açıdan kendini daha rahat hissetmesini sağlar ve tedavi daha kolay tamamlanabilir. Invisalign plakların fiyatları ise hem diğer ortodontik tedavilere göre hem de kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Daha fazla bilgilendirici içerik için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara