Hareketli Protezler

7 Ekim 2020by dentislife

Hareketli Tam Protezler :

Üst ve/veya alt çenelerdeki dişlerin tamamen eksikliğinde dokular damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir.
Kullanımları bölümlü protezlere göre daha zordur. Alt çenede, bir taraftan diğer tarafa, üst çenede yine bir yandan diğer tarafa damakları kaplayarak uzanır. Protezlerin tutuculuğu; çene kemiklerinin ve ağız içi dokularının durumuna, dilin büyüklüğüne, konumuna ve sizin proteze göstereceğiniz uyuma bağlıdır.
Tam protez kullanımı zaman içinde öğrenilen bir alışkanlıktır. Protezler ile ilgili her türlü planlama, hekiminiz tarafından yapılır. Protezler hem klinik hem de laboratuvar işlemlerinin birlikte yürütülmesi ile hazırlanır.
Hareketli tam protezlerin yapımı ve uyumu sorunlara ve olası başarısızlıklara yol açabilir, yeni protezlere alışma ve uyum gösterebilmede zorlanma ve başarısızlık olasılığı vardır ve tedavide başarı garanti edilemez.
Hastalık, ilaç tedavisi, belli ilaçlarla tedavi (kemoterapi gibi), radyoterapi, duygusal veya psikolojik ve fiziksel sorunlar nedeni ile protez kullanımı hasta için zor hale gelebilir. Hareketli tam protez yapımında birden fazla randevuya gelmeniz gerekir.
Randevu aralarını uzatmamanız tavsiye edilir. Gelmemeniz durumunda protezler ağız dokularına uyum sağlamayabilir ve protezinizin yeniden yapılması gerekebilir. Bu nedenle oluşan mali bedel tarafınızdan ödenir.
Tam protezlerinizin dişli prova adı verilen randevu aşamasında hekiminiz tarafından, çene boyutlarınız ve şekli, ten renginiz, yaşınız gibi özellikleriniz ve bilimsel veriler dikkate alınarak seçilen dişlerle yapılmış protezinizin bitim öncesi halini göreceksiniz. Mümkünse, randevunuza bir yakınınızla gelmeniz, birlikte karar vermeniz ve beklentilerinizi önceden açıklamanız önerilir.
Protez bitiminden sonra dişlerin renk ve şekli ile ilgili memnuniyetsizliğiniz, protezlerinizin yeniden yapılmasını gerektirir. Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir. Tam protezler alt çenede tüm dişsiz alanları (kemik dokusunu), üst çenede ise dişsiz alanlar ile beraber tüm damağı kaplayacağından tat almada ve konuşmada zorluk ile karşılaşabilirsiniz.
Bu durum zaman içinde düzelecektir. Dişeti dokusunda ve özellikle kemik çıkıntısı olan bölgelerde, protezlerin basıncına dayanamama sonucu aşırı hassasiyet, ağrılı odaklar ve vuruklar gelişebilir.
Bu durum, özellikle diş çekiminden kısa bir süre sonra, yeni protezler yapıldığında meydana gelebilir ve hekiminiz tarafından giderilir. Ağız yeni protezlere alışırken aşırı bulantı refleksi ve/veya aşırı tükürük salgısı veya ağız kuruluğu olabilir.
Nadir de olsa,ağız dokularında protezlerin yapımında kullanılan maddelere karşı aşırı duyarlılık veya alerjik belirtiler görülebilir. Protezlerde bulunan yapay dişlerle gıdaları çiğneme verimi doğal dişlere göre düşüktür ve bazı gıdalar zor çiğnenebilir, ayrıca yaşlanma ve protezleri destekleyen kemiklerin kaybı ve erimesi çiğnemeyi ve protezlerin ağızda tutulmasını güçleştirir.
Özellikle alt çenede yemek yeme sırasında protez altına gıdalar kaçabilir. Bundan başka, özellikle dişler çekildikten sonra ilk aylar iyileşme aşaması devam eder ve damaklar değişir. Bu arada protezler yapıldıysa, iyileşme tamamlandıktan sonra protezler gevşer.
Bu gibi durumlarda astarlama veya besleme işleminin yapılması gerekebilir. Damaklarında ileri düzeyde kemik kaybı (erime) olan tam dişsiz hastalar protezleri ağızda tutabilme, çiğneyebilme ve konuşmada güçlük çekebilir ve zorlanabilir. Protezler çekimden kısa süre sonra yapıldıysa, protezlerde özellikle iyileşme sonrası çatlaklar oluşabilir ve tamiri gerekir.
Protezlerin bir bölümünde porselen dişler kullanıldıysa veya protezler düştüyse ya da protezlerin önceden astarlanması sonucu protez kaidesinde hasar meydana geldiyse yine protezlerdeki aşırı aşınma veya düzensizlikler sonucu kırık oluşabilir.
Protezlerin yapısında kullanılan maddeler kusurlu olmamasına rağmen özellikle aşırı sert gıdaları çiğneme ve hekiminiz tarafından açıklanan çiğneme kurallarına uymamanıza bağlı olarak protezlerde aşırı basınç meydana gelmesi sonucu protezler çatlayabilir ve/veya kırılabilir.
Protezlerinizin yenilenmesi gerekebilir. Bu işlemlerin de mali sorumluluğu size aittir. Protezlerinizin temizliği için size önerilen ağız bakımını mutlaka uygulayınız. Protezlerinizi gün içinde size belirtilen süre kadar kullanmalısınız.
Kullanmadığınız zamanlarda protezlerinizi içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Protezlerin kuru kalması protezdeki maddenin bozulmasına yol açar. Protezlerinizin bitiminden sonra düzenli olarak (altı ayda bir) hekiminize kontrole gelmeniz gerekir.
Bu kontrollerde sizin fark edemediğiniz küçük sorunlar daha büyük sorunlara dönüşmeden giderilir. Tam protez kullanımına bağlı olarak zaman içinde (1-5 yıl) dişetleri ve damaklarda kayıplar oluşur ve buna bağlı olarak protezin dokuya uyumu bozulur ve kullanımı zor hale gelebilir.
Yapılan kontrollerde, bu durum saptandığında, protezinize besleme yapılabilir ya da proteziniz yenilenir. Bu işlemlerin de mali sorumluluğu size aittir.

Hareketli Bölümlü Protezler:

Bir veya birden fazla diş eksikliklerinde, dişler ve damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Alt çenede, bir taraftan diğer tarafa, üst çenede yine bir yandan diğer tarafa damağı kaplayarak uzanır.
Bu tür protezlerin tutuculuğu ağızda mevcut bulunan dişlere gelen ve özel tasarlanan kancalar (kroşeler) ve/veya hassas tutucular (çıtçıtlar/kilitler) ile sağlanır. Protezler ile ilgili her türlü planlama, hekiminiz tarafından yapılır. Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır.
Hareketli bölümlü protezlerin yapımı ve uyumu sorunlara ve olası başarısızlıklara yol açabilir, yeni protezlere alışma ve uyum gösterebilmede zorlanma ve başarısızlık olasılığı vardır ve tedavide başarı garanti edilemez.
Hastalık, ilaç tedavisi, belli ilaçlarla tedavi (kemoterapi gibi), radyoterapi, duygusal veya psikolojik ve fiziksel sorunlar nedeni ile protez kullanımı hasta için zor hale gelebilir. Bölümlü protez yapımında birden fazla randevuya gelmeniz gerekir. Randevu aralarını uzatmamanız tavsiye edilir.
Gelmemeniz durumunda protezler ağız dokularına uyum sağlamayabilir ve protezinizin yeniden yapılması gerekebilir.
Bu nedenle oluşan mali bedel tarafınızdan ödenir. Bölümlü protezinize başlamadan önce, proteziniz ile ilgili bazı hazırlıkların yapılması gerekebilir. Protezinize destek olacak dişlerinize sabit protez uygulamaları veya diş düzeltmeleri ya da diş yüzeylerinde “tırnak yeri” denilen küçük alanların hazırlanması gerekebilir.
Hareketli bölümlü protezlerinizin dişli prova adı verilen randevu aşamasında hekiminiz tarafından, sizin çene boyutlarınız ve şekli, ten renginiz, yaşınız gibi özelliklerinizi de dikkate alarak bilimsel verilere göre seçilmiş dişlerle protezinizin bitim öncesi halini göreceksiniz.
Mümkünse, randevunuza bir yakınınızla gelmeniz ve birlikte karar vermeniz ve varsa beklentilerinizi önceden açıklamanız önerilir. Protez bitiminden sonra dişlerin renk ve şekli ile ilgili memnuniyetsizliğiniz protezlerinizin yeniden yapılmasını gerektirir.
Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir Ayrıca, protezlerinizin tutuculuğu için dişlere yerleştirilen kancalar(kroşeler) belli bilimsel kurallar dahilinde hazırlanır. Planlama dahilinde, kancaların kaçınılmaz olarak ön dişler bölgesine yerleştirilmesi gerekebilir ve sizi estetik yönden zorlayabilir.
Yeni protezlerinizi kullanmaya başlayınca bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ayrıca hekiminiz tarafından açıklanacaktır. Dişeti dokularının protezlerin basıncına dayanamaması sonucu aşırı hassasiyet, ağrılı odaklar ve vuruklar gelişebilir.
Bu durum, özellikle diş çekiminden kısa bir süre sonra yeni protezler yapıldığında meydana gelebilir. Bu sorun hekiminiz tarafından giderilir. Başlangıçta yeni protezler, eski protezleriniz veya dişsiz halinize göre farklı gelebilir.
Dil, ağız tabanı ve yanaklarınızın protezlere uyum göstermesi beklenir. Protezlerde bulunan bantlar nedeni ile başlangıçta konuşmada değişiklik olabilir. Size önerilen alıştırmaları yaparak yeni protezlerle konuşmaya zamanla alışabilirsiniz.
Yeni protezlerle görünüm ve estetik, eski protezlerle veya dişsiz olan görünümünüze göre başlangıçta farklı gelebilir ve zamanla bu durum düzelebilir. Protezlere alışırken aşırı bulantı refleksi ve/veya aşırı tükürük salgısı veya ağız kuruluğu olabilir.
Nadir de olsa, ağız dokularında protezlerin yapımında kullanılan maddelere karşı aşırı duyarlılık veya alerjik belirtiler gelişebilir.
Bölümlü protezin tutunduğu doğal-dayanak dişler, protezi destekleyen sırtların ve dişi destekleyen dokuların desteğinin değişimi ile hassas ve/veya sallanır hale gelebilir ve dayanak dişler protezin bağlantı bölgeleri ve kroşelerin olduğu bölgelerde aşınabilir veya çürüyebilir ve bu nedenle, kanal tedavisi gerekebilir, duruma göre kaplanması ve hatta çekilmesi gerekebilir.
Bölümlü protezlerin kancaları veya hassas tutucu parçaları kullanıma bağlı olarak zamanla işlevini kaybedebilir ve protezlerde gevşeme meydana gelir ve tutuculuğu azalır.
Bu sorun hekiminiz tarafından giderilir. Ancak ek bir maliyet getirebilir. Protezlerde bulunan yapay dişlerle gıdaları çiğneme verimi doğal dişlere göre düşüktür ve bazı gıdalar zor çiğnenebilir. Ayrıca yaşlanma ve protezleri destekleyen sırtlardaki kemik kaybı çiğnemeyi ve protezlerin ağızdaki tutulmasını güçleştirir.
Özellikle dişler çekildikten sonra ilk aylar iyileşme aşaması devam eder ve damaklar değişir. Bu arada protezler yapıldıysa, iyileşme tamamlandıktan sonra protezler gevşer. Bu nedenle astarlama veya besleme işleminin yapılması gerekebilir.
Protezlerin yapısında kullanılan maddeler kusurlu olmamasına rağmen özellikle aşırı sert gıdaların çiğnenmesi ve size açıklanacak çiğneme kurallarına uymamanız sonucu protezlerde aşırı basınç meydana gelir, sonuçta protezler çatlayabilir ve/veya kırılabilir.
Protezlerinizin yeniden yapılması gerekebilir. Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir. Bölümlü protezler yapıları gereği bakterilerin tutunmasına neden olur. Bu nedenle protezleriniz ve dişlerinizin temizliği için size önerilen ağız bakımını mutlaka uygulamanız gerekir.
Protezlerinizi gün içinde, size belirtilen süre kadar kullanmalısınız. Kullanmadığınız zamanlarda protezlerinizi içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Protezlerin kuru kalması protezdeki maddenin bozulmasına yol açar. Protezlerinizin bitiminden sonra düzenli olarak (altı ayda bir) hekiminize kontrole gelmeniz gerekir.
Bu kontrollerde sizin fark edemediğiniz küçük sorunlar daha büyük sorunlara dönüşmeden giderilir.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara