Anında İmplant

2 Kasım 2020by dentislife

Hastalarımızdan tarafında sıkça yöneltilen bir soruyu yanıtlamak istiyorum. ‘’Dişimi çektirdiğim gün yerine implant ve diş yaptırabilir miyim?

Evet elbette bu mümkün. İster tek diş olsun ister ağızdaki tüm dişleri çekmek zorunda kalalım; uygun koşullar sağlandığında aynı gün implant destekli yeni dişinizle klinikten ayrılabilirsiniz. Peki bu uygun koşullar neler? İşlem günü akut bir enfeksiyonun olmaması, kemiğin yeterli olması, doğru implant seçimi ve iyi yapılmış bir planlama. 

Anında implant yerleştirme prosedürü ‘’immediat implantasyon’’ olarak adlandırılırken implantın üstüne hemen diş yapma işlemine ‘’immediat yükleme’’ olarak kullanıyoruz. Anında (immediat) implant yerleştirme ve yükleme prosedürünü özellikle pandemi sürecinde randevu sayınızı azaltmak için biz de sıklıkla tercih ediyoruz.

İşlem öncesi ve sonrasında enfeksiyon kontrolü için doktorunuz tarafından uygun antibiyotik size reçete edilecektir. İlaçlarınızı belirtilen saatlerde almalısınız. Diş çekilen bölgelerde her zaman kemik seviyesi implantı destekleyecek miktarda ve kalitede olmuyor. Böyle durumlarda ya implantı yerleştirdikten sonra implant çevresini dolduracak şekilde ya da dişi çekip implant koymadan oluşan boşluğu doldurmaya ve implanta uygun hale getirmeye yönelik olarak kemik tozu olarak da bilinen greft materyali kullanılabilir. 

Dünya üzerinde kullanılan yaklaşık bin farklı implant markası var. Doktorunuz implantın özelliklerini ve tedarikçi firmanın güvenilirliğini de göz önünde bulundurarak implantın üerine yapılacak protez cinsine de göre size implant seçenekleri sunacaktır. Doktorunuzun uygun gördüğü implantı tercih etmek tedavinin başarısını etkileyecektir. 

Bu prosedürün belki en önemli kriteri doğru bir planlamadır. İyi yapılmış bir planlama bütün tedavi sürecinizi etkileyecektir. Planlama için doktorunuz sizden bilgisayarlı tomografi gibi ek görüntülemeler (röntgenler) isteyebilir. Şunu unutmayın; üzerine protez yapabilmek için implant yapılır. Bu yüzden önce protez planlanır ve bu proteze uygun noktalara implantlar yerleştirilir. Yine bu yüzden protezi yapacak doktor ile implatı yapacak doktorun aynı kişi olmasını ya da iyi iletişimde çalışan iki doktor tercih etmenizi öneririm.

Bu şekilde aynı gün yeni dişinize sahip olduktan sonra doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalı ve belirtilen zamanlarda kontrole gelmelisiniz. Anında implant uygulamalarından sonra ağız içinde oluşacak yaranın iyileşmesi için vücudunuza zaman tanımalısınız. İşlem sonrası ortalama üç ay çok sert yiyecekler ve travmadan korumalısınız. İşlemi takip eden birkaç gün yüzde şişlik ve morarma olması normal kabul edilir. Ancak soğuk kompres uygulaması ile birlikte yine doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız bu süreci minimum komplikasyon ile geçirirsiniz. 

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara