Güzelliğinizin Anahtarı : Gülüşünüz

2 Kasım 2020by dentislife

Güzel bir gülümsemenin standardı yoktur. Kitaplarda estetik bir gülüşün tanımı madde madde yazsa da gülüşünüz size özeldir. Bana düşen sizin doğal ve güzel gülüşünüzü ortaya çıkarmak…

Güzellik ve sağlık iç içe geçmiş iki kavram.  Yani bana göre güzelliğin ilk anahtarı sağlıktan geçiyor. İnci gibi sıralanmış dişleri çevreleyen kanamalı dişetleri kimseye çekici gelmez tabii ki.

Sağlıklı diş ve dişetlerini tanıyalım birlikte. Dişetleri soluk pembe ve sıkı bir yapıda; dişler işe çürüksüz, belli bir dizilimde,  kişiye özgü form ve renkte olmalı. Diş yüzeyindeki renk ve şekil bozuklukları, dişetlerindeki kanamalar ve renk tonundaki düzensizlik gülüşünüze gölge düşürmesin diye bir çok tedavi seçeneği mevcut. 

Unutmayın konuşurken karşınızdaki kişiler ağırlıklı olarak diş ve dudaklarınıza bakıyor. Yani İlk izlenim oluşturmak için ikinci bir şansınız yok… 

Gülüş tasarımı, yüzünüzü güldürecek birçok tedavi seçeneği içerir demiştik. Şimdi bunları detaylandıralım. Gülüş tasarımı yaparken dişler, dişetleri, dudaklar ve yüzün uyumunu yakalamayı hedefleriz. Planlama bu işin en kritik adımıdır. Planlama yapmak için sizden başlangıç kayıtları alırız. Bu kayıtlar kısa videolar, fotoğraflar ve ölçülerden oluşur. Ve bu kayıtlar sayesinde aramızdaki iletişim doğru bir şekilde gerçekleşir. Planlama esnasında sizin gülüşünüzü etkileyen faktör ya da faktörleri tespit ederiz. Bu sorunun önce kaynağını bulmaya ve çözmeye çalışırız. Örneğin diş sıkma alışkanlığınız varsa ve buna bağlı gelişen aşınmalar ve kırıklar varsa gülüş tasarımından önce bu alışkanlığın çözülmesi gerekir.

Yeri gelmişken; dişlerinizdeki sorunların bir günde oluşmadığını, belli bir sürede birikerek bir hastalık veya sorunu oluşturduğunu, mucizeler yaratmayı sevsek de her zaman bir günde ya da bir haftada bütün sorunlarınızın çözülmeyeceğini hatırlatmak isterim. Güzel Şeyler zaman alır diyerek bu parantezi kapatalım.

Gülüşünüzü bozan durum tek bir dişten de kaynaklanabilir, bütün dişlerden de. Diyelim tek bir dişiniz diğer dişlerden daha küçük ve arada sizi rahatsız eden bir boşluk var. O zaman tek seansta basit bir estetik dolgu ile diş formunu iyileştirip sizi kusursuz gülüşünüze kavuşturuyoruz. Daha çok sayıda dişe ait, alt ve üst çenenin kapanış bozukluğunu da içeren bir sorununuz varsa o zaman tedavi seçeneği daha komplike bir hal alıyor ve tedavi süreciniz nispeten uzun oluyor. Restoratif bir planlama yaptıysak bütün ağız tedavileri; diş beyazlatma, lamineler, cam seramik/zirkonyum kaplamaları da içeren karmaşık bir planlamaya dönüşüyor. Restoratif işlemlerin ortalama tamamlanma süresi de bir hafta ile 10 gün arasında.

Sizi doktora götüren sebep dişetlerinizdeki düzensizlik ise pembe estetik dediğimiz işlemler uygulanıyor. Dişetine yönelik tedavilerde dişetinizin yeniden şekillenip olgunlaşması 6 haftayı buluyor. 

Dişlerdeki diziliş bozukluğunu restoratif değil ortodontik olarak çözmeye karar verirsek seçeceğimiz yöntem ve çapraşıklık miktarına göre tedavi süreniz 6 aydan 24 aya kadar uzayabilir.

Gülüşü yeniden tasarlanacak kişi olarak yapmanız gereken beklentilerinizi anlayacak mesleki yeterliliği, malzeme bilgisi ve iyi bir hekime ulaşabilmek. Doğru hekim sizi optimum sürede kusursuz gülüşünüze ulaştıracaktır. Size uygulanacak tedavi seçeneği tek olmadığı için gülüş tasarımı için tek bir fiyattan bahsetmem de doğru olmayacaktır.

DentisLife

Aklınıza takılan her konuda bizlere aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Bağlantılar

Bu sosyal bağlantılarda Dentislife’ı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Gelişmerlerden haberdar olmak için hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright 2020 Arkap.org. Tüm Hakları Saklıdır.

Ara